Menü

2024. OKTÓBER BONTJÁK A MAGYAR RÁDIÓT

2024. OKTÓBER BONTJÁK A MAGYAR RÁDIÓT

Magyar Rádió Budapest, VIII., Bródy Sándor utca 5-7.

Mit látunk a képen...?

A Magyar Rádió épületeit nem korszerűsítették, a járólapokat lerakták, néhány ablakot kicseréltek, de nem adták vissza a rádiópalota és a francia kert eredeti szépségét és harmóniáját. Ezt látja az, szerintem, aki még nem járt a nagy bejárati ajtón túl... Mit nem látunk a képen? Többek között a világhírű VI-os stúdiót, amely hírnevét indulásakor szerezte, és a többi stúdiót, ahol a 20. század legkiválóbb művészei mellett nagyszerű előadók is szerepeltek. A heti műsort a nyomtatott rádióújságból ismerték meg a hallgatók. Nem látjuk az itt dolgozókat, akik a gyártásban vettek részt, a Magyar Rádió dolgozói, munkatársai. Nem látjuk a lelküket... az egykori hallgatóékét sem, akik nem értik, hogyan lehet "nosztalgiának" vélni a magyar rádiózás nemzetközileg is nagyra becsült, sokszínű értékekeit, ahelyett, hogy épületeit modernizálva továbbra is rangos kulturális célokra használnák. Nem látjuk a képen a Magyar Rádió kultúrtörténeti és műszaki jelentőségét, ennek megőrzése és továbbvitele szerintem lelkiismereti kérdés és állampolgári feladat.

Amikor a fenti sorokat írtam, még állt a VI-os stúdió, de sajnos októberben lebontották. Nem részletezem itt ezt a felfoghatatlan helyzetet. 
Annyit teszek még hozzá, hogy a kiváló művek VI-os stúdióbeli hangfelvételeinek szerzői és rádiós alkotói közé tartozott Kemény Egon kétszeres Erkel Ferenc-díjas zeneszerző és Ruitner Sándor dramaturg, zenei rendező is. Mindkettőjük születésnapi évfordulója októberben van… Nagy sikerű munkáikat a Hatvani diákja és a Komáromi farsang című daljátékok felvételei is őrzik, a dupla albumok a KEMÉNY EGON ÉLETMŰVE válogatás CD-SOROZAT keretében jelentek meg. 

Szeretettel:
Anna Mária

Keresés