Menü

HATVANI DIÁKJAI 70 JANUÁRI JUBILEUM

HATVANI DIÁKJAI 70 JANUÁRI JUBILEUM

2025. január 23-án lett 70 éves a Hatvani diákjai című daljáték felvételének bemutatója a Magyar Rádió Kossuth adóján.

Sokszor sok részletet megírtunk, megemlítettünk már Kemény Egon Erkel Ferenc-díjas daljátékáról webáruházunk oldalain és a Hatvani diákjai CD-bemutatóján is, ami itt megtekinthető:

https://www.youtube.com/watch?v=FMRDsMg0nX4&list=PLnga7a3rnS_MablWKhKHAZmebCdXWge-Y

Szomorú hír, hogy fennállása 100. évfordulóján a Magyar Rádió Budapest, VIII., Bródy Sándor utca 5-7. teljes egészében lebontásra van ítélve.
Annál értékesebb a rádiófelvétel és a CD, azok az emlékek, amelyek a Hatvani diákjai felvételéhez kötődnek, a színészek játéka. Sokan közülük már akkor sok évtizedes és változatos sikert értek el, mások nagyon fiatalok voltak és pályájuk kezdetén szintén örömmel fogadták el a felkérést a Hatvani diákjaihoz. Érdekes meglepetések is adódtak, például a felvételen végképp nyilvánvaló lett, hogy Sinkovits Imre énekes adottságait meghaladja a szerep, Ruitner Sándor zenei rendező nevéhez fűződik az ötlet, hogy az akkor még zeneakadémista Bende Zsolt, a későbbi kiváló operaénekes, a műben szereplő Földényi kórusból, vegye át a szerep énekes részét. 

Mindent felülmúlta azonban az a rádiótörténeti jelentőségű tény és bravúr, hogy Simándy József operaénekes először mondott prózát is a szerepében, és Bessenyei Ferenc, Hatvani István professzor megszemélyesítőjeként először énekelt a rádió mikrofonja előtt.
Kemény Egon zenéje hűen, érzékletesen tükrözte a 18. századi magyar és császári muzsikát, Ignácz Rózsa Soós Lászlóval a Debreceni Kollégium életének apró részleteit is belefonta a cselekménybe, Ambrózy Ágoston versei lírai ihletettségűek, máshol a helyzethez idomulva diákosan pajkosak, szellemesek. Nem hiányzik azonban a drámai feszültség és a katarzis sem a Hatvani diákjai című daljátékból.

Keresés