KORATAVASZ – FEBRUÁR
Kilépve a természetbe újraéledünk a hosszú és hideg tél után... Ez mindig így volt, és felderült a szívünk, reményekkel telt meg.
Több nevezetes Kemény Egon-mű is megörökítette a tavasz közeledtét.
Ezek közül most kiemelem a „Hóvirág-keringő”-t, amely 1949-ben a „Májusfa”, az első rádióoperett után közönségkívánságra alkotott „Talán a csillagok” című szilveszteri rádióoperettben hangzott el –Gyurkovics Máriának komponált koloratúr Kemény Egon-dalkeringő.
- Kemény Egon – Szász Péter – Romhányi József: „Talán a csillagok”
Rádióoperett (1949. december 31.). A „Májusfa” zenéje nagy sikert aratott, a rádióhallgatók kívánságára készült el az új rádiós műfajt teremtő darab szilveszteréji folytatása. A "Májusfa- keringő" zenei ikertestvére a "Hópehely-keringő".
Szereplők: Gyurkovics Mária, Bán Klári, Gyenes Magda, Rátonyi Róbert, Hadics László.
A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.
Gyurkovics Mária operaénekesnő
Alig múlt el a farsang, és ez alkalommal is megemlítem a „Komáromi farsang” című daljátékot, amely Csokonai Vitéz Mihály és Lilla költészetbe foglalt, örök szerelméről szól.
Idén volt alkalmunk hóembereket gyúrni, többször is havazott ezen a hosszú télen, most már melenget a Nap! A „Hóember” Kemény Egon – Dalos László: „Tavasz a télben” című dalciklusában hangzott el a Magyar Rádióban. A rádiófelvételt a Gyermekjátékok CD hozta át a 21. századba…
- Kemény Egon – Dalos László: „Tavasz a télben”
Magyar Rádió, 1952.
Közreműködött: Gyurkovics Mária, Pogány László, Andor Ilona Gyermekkara, a Forrai kórus.
A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Polgár Tibor vezényelte.
Most pedig egy ritkán hallható dalt említek meg, a címe: „Kora tavasz”. A sanzon szerzői Kemény Egon és Falu Tamás. A rádióhallgatók először 1947-ben hallhatták a „ A hóvirág mesél” című adásban énekelte Rácz Vali, zongorán Hajdú István kísérte.
RÁCZ VALI
Ezután Lukácsy Margit adta elő.
Petress Zsuzsa részére Kemény Egon 36 tagú zenekarra hangszerelte meg és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával, Bágya András vezényletével 1954-ben hangzott el a Magyar Rádióban.
Szép tavaszt kívánok kedves olvasóinknak!
Szeretettel:
Anna Mária
