PAPAGENO 2024. július 23.
Életét a zeneszerzés töltötte be – Kemény Egonra emlékezünk
Szerző: Kemény Anna Mária 2024. július 23.
1969. július 23-án hunyt el Kemény Egon kétszeres Erkel Ferenc–díjas zeneszerző.
Halálának évfordulóján lánya, Kemény Anna Mária írását közöljük.
https://papageno.hu/zene/2024/07/eletet-a-zeneszerzes-toltotte-be-kemeny-egonra-emlekezunk/
Több, mint fél évszázad eltelte után is életem legnagyobb fájdalma az a nap, amikor édesanyám magára maradt velünk, két iskolás gyermekével.
Meghalt Kemény Egon, a nemes magyar könnyűzene mestere – olvastuk az Esti Hírlapban Kristóf Károly nekrológját, és néhány óra múlva már a tv híradó is fényképes megemlékezéssel vett búcsút édesapámtól 1969. július 23-án.
A Magyar Rádió Kemény Egont háziszerzőjének tekintette, emlékére néhány héttel később Krisztina kisasszony című nagyoperettjének rádióváltozatát tűzték műsorra.
Kemény Egon halálhíre megrendítette személyes környezetét éppúgy, mint a zenei szakmát, amely évtizedeken át végigkísérte Bécsből induló, Kassán át Budapestre vezető életútját, és ismerték a Berlinben töltött három esztendő zenei oldalát ugyanúgy, mint azokat a legkiválóbb művészeket, akik műveit előadták.
Szerették és tisztelték az emberek, zenéjét nagyra becsülték. Tudták, hogy a 20. századi, klasszikus alapokon nyugvó, könnyűzene magas szintjét képviseli és komolyzenei műveket is komponált. Kemény Egon (Bécs, 1905 – Budapest, 1969) kétszeres Erkel Ferenc–díjas zeneszerzőt a Magyar Zeneművészek Szövetsége saját halottjának tekintette.
Ismeri-e még a közönség és a művésztársadalom Kemény Egon nevét és zenéjét? Ezt a kérdést tettem fel magamnak 2019-ben, mert tudtam, hogy emléke halványul, rádiófelvételeit ritkábban játsszák, operettjei, daljátékai nem szerepelnek színházak műsorán.
Ennek nagyon sok oka lehetett, hiszen megváltozott a könnyűzenei műfaj, új generációk nőttek fel, akik már nem emlékeztek a zeneszerző 1927-ben indult karrierjére, arra, hogy már első modern táncszámával befutottnak tekintették és arra a művészi értelemben döbbenetes hatásra sem, amelyet kilencven évvel ezelőtt, 1934-ben váltott ki a Fantázia a Hullámzó Balaton tetején című népdalra – a jazz-parafrázist az Operaház zenekara játszotta el stúdióelőadásban a Magyar Rádióban, Zsolt Nándor vezényelt.
A közönség egy része mégis évtizedekig megőrizte szívében Kemény Egont és zenéjét, nem felejtették el sem a Ritka madár a szerelem, sem a Kinyílott a pitypang, sem a Valahol Délen címét és vele együtt a kiváló dalszövegírókat és librettistákat sem. Így volt ez a Hatvani diákjai, a Komáromi farsang és sok más emlékezetes, rádiótörténeti jelentőségű műve (a Májusfa volt az első rádióoperett, hetvenöt évvel ezelőtt Kemény Egon darabjával indult a műfaj, előtte, 1938-ban a Schönbrunni orgonák nyitott teret a rádiódaljátékoknak) és előadóik, az operaénekes csillagok, színész kedvencek esetében is. Ki erre, ki arra emlékezett még, ezek a találkozások engem mindig nagyon mélyen érintettek. Meglepett például, amikor egy rendezvényen teljesen váratlanul, hozzám fordulva idézte fel egyszer egy hölgy Kemény Egon dalainak emlékét, Budapesten évtizedek óta egy egész kerület szívében él még ma is a Köszöntsük jó tanítónkat! című zenekari kísérettel gyermekkarra komponált pedagógusnapi, ünnepi dala, sőt iskolák országszerte kérik ma is a kottát.
Kemény Egon életműve háromszáznál több, sikerrel bemutatott műből áll. Az œuvre áttekintése nem könnyű feladat, talán ez lehetett az ok, amiért a zeneszerző neve és munkái egyetlen jelentős zenei lexikonban sem szerepeltek a Magyar Muzsika Könyve (1936) után? Nem kutatom a választ. 2013-ban elkezdtem összeállítani negyven éves alkotói időszaka alatt komponált művei listáját és műadatait.
Miért születik örökös? Természetesen többféle választ kaphatunk a kérdésre. A mi esetünkben szüleim szeretett kislánya született meg, akit a zeneszerzéshez nem engedtek közel. Ám a meghitt családi együttlét mindennapos része volt, hogy a Kemény Egon műveket meghallgattuk a rádióműsorokban, olykor láthattam, amikor édesapám a Bösendorfer zongorájánál ülve kottalapra lejegyzett néhány taktust, vagy édesanyámnak előjátszott egy melódiát, műrészletet. Ezek az emléktöredékek tettek engem Kemény Egon zenei hagyatékának gondozójává, és tartalmat adtak örökös minőségemnek.
Zenéjével ismerhetjük meg a zeneszerzőt, felelevenítéséhez elindítottam a KEMÉNY EGON ÉLETMŰVE válogatás CD-SOROZAT kiadványokat, amely rádiófelvételei sokszínűségével ad műveibe betekintést.
Természetesen továbbra is arra törekszem, hogy bemutassam a Kemény Egon œuvre teljességét. Interneten keresztül A zeneszerző: Kemény Egon YouTube-csatornán, a kemenyegon.hu oldalon, a Wikipédián és a Kemény Egon zeneszerző emlékoldal Facebook-profilon műveit, CD-bemutatóit és új felvételeit láthatja-hallhatja az érdeklődő közönség.
Sok szeretettel köszönöm művészeinknek és a média, intézmények vezetőinek, munkatársainak odaadó támogatásukat örökösi, produceri munkám elősegítésében az elmúlt öt év során!
Kemény Egon zeneszerző dalai, zenekari-, szimfonikus zenekari-, színpadi művei bemutatásában még sok lehetőség és siker rejlik koncerttermekben és színházi előadásokon is.
*
https://papageno.hu/zene/2024/07/eletet-a-zeneszerzes-toltotte-be-kemeny-egonra-emlekezunk/
https://papageno.hu/intermezzo/2022/12/kemeny-egon-beerkezett/