A ZSENIÁLIS ZENESZERZŐRE, KEMÉNY EGONRA EMLÉKEZÜNK

„Túl az Óperencián című műsorunkban ezen a héten a zseniális zeneszerzőre, Kemény Egonra emlékezünk” –
hallottuk hétfőtől vasárnapig Czikora László szerkesztő-műsorvezető konferálását valamint a rövid ismertetőket a 2025. március 17–23. heti adásnapokon.
hallottuk hétfőtől vasárnapig Czikora László szerkesztő-műsorvezető konferálását valamint a rövid ismertetőket a 2025. március 17–23. heti adásnapokon.
A rádiófelvételek zenei szerkesztője Szabó Tamás volt.
A műsorok zárásaként a hallgatók áttekintést kaptak a kétszeres Erkel Ferenc-díjas zeneszerző életútjáról és karrierjéről, művei közül részletek csendültek fel.
Czikora László Kemény Egon pályaívéből és magánéletéből – a műsoridőhöz mérten – néhány életterületet emelt ki, egy-egy mondatát idézzük:
- GYERMEKKOR ÉS ZENEI INDULÁS
A kassai főgimnáziumban tanult, zenei képzést rétháti Kövér Dezsőtől és Paulusz Ákostól kapott. Zongorán és hegedűn játszott illetve zeneelméletet és zeneszerzést tanult, 12 éves korában a hangszerelésbe is belekóstolt, amelynek tudása későbbi munkáiban is megmutatkozott.
Felvételi vizsgát tett a bécsi Zeneművészeti Főiskolán, ahol Franz Schmidt, az intézmény igazgatója rendkívüli tehetsége miatt azonnal a legfelső évfolyamba sorolta. Tanulmányai során kimagasló zenei képességeit is bebizonyította.
Első műveit 1926-ban kassai estélyeken mutatta be, a kritikusok nagyra értékelték tehetségét, - KARRIER-KEZDÉS BUDAPESTEN
1926-ban Budapestre költözött és itt kezdte építeni zenei karrierjét. A Fővárosi Operettszínházban először korrepetitorként majd másodkarmesterként dolgozott. 1928-ra már az Operettszínház állandó karmestere lett és bemutatta első nagyoperettjét, a Kikelet ucca 3. című művet. - A HAZAI KÖNNYŰZENE MEGÚJÍTÁSA
1933-ban Berlinből visszatért Budapestre és egyre ismertebb zeneszerző lett.
A Magyar Rádióval való együttműködése 1934-ben kezdődött és évtizedeken át tartott. Több zenei műfajban is úttörő volt, ő komponálta az első rádiódaljátékot és az első rádióoperettet.
Zenéjében az osztrák és a német hagyományokat ötvözte a magyar zenei örökséggel, miközben a könnyűzene megújítására törekedett. - ÉLETE UTOLSÓ SZAKASZA
1953-tól második házasságában megtalálta a magánéleti harmóniát, miközben továbbra is aktívan alkotott. Újabb operetteket és rádiódaljátékokat komponált.
A 20. századi könnyűzene egyik kiemelkedő mestereként tartották számon.
A Magyar Zeneművészek Szövetségének alapító tagja volt.
Bár ő maga szerényen viselte hírnevét és sikereit, az utókor mind a mai napig szeretettel emlékezik rá.
Az elhangzott műrészletek a CD albumokon megjelent Hatvani diákjai és Komáromi farsang című művekből:
- Kemény Egon – Ignácz Rózsa – Soós László – Ambrózy Ágoston: „Hatvani diákjai” (1955) Rádiódaljáték 2 részben, Hatvani István a Debreceni Kollégium professzora és diákjai
- Elmira chansonja – Mezei Mária énekelt a debreceni dámákról és Hatvaniról a fennmaradt diáktréfák alapján
- Kemény Egon – Gál György Sándor – Erdődy János: „Komáromi farsang” (1957) Rádiódaljáték 2 részben Csokonai Vitéz Mihály és Lilla szerelméről
- Kraxelstumpf császári óbester és katonazenekarának szerenádja – Bilicsi Tivadar adta elő Lilla ablaka alatt…
továbbá:
- Kemény Egon – Szász Péter – Raics István: „Szerencsés utazás” (1950) Rádióoperett
- Május elsején láttalak meg én… – a vidám foxtrot előadója Gálcsiky János volt, a dal a Kikelet ucca 3. című operettet (1929) is a közönség emlékezetébe hívhatta a Ligetben tartott majálisokkal…
- Kemény Egon – Kardos György – Erdődy János: „Krisztina kisasszony” (1961) Rádióoperett 2 részben
- Dal a hódításról – Petress Zsuzsa és Rátonyi Róbert duettje a híres győri csata idején
- Kemény Egon – Erdődy János: „A messzetűnt kedves” (1965) Történelmi daljáték Fazekas Mihály életéről
- Az első szerelem dala – a kettőst Andor Éva és Simándy József, a magyar operajátszás kiválóságai énekelték
Ezúttal a teljes műsorhéten végigvonuló, kiemelt Kemény Egon megemlékezés nem kapcsolódott évfordulókhoz, váratlanul érte a hallgatókat és biztosak lehetünk benne, hogy kellemes szórakozást és sok örömet szerzett nekik!
Még egy meglepetés volt ezen a héten: 2025. március 18-án az Örökre, drágám! című Kemény Egon – Erdődy János sanzon Sennyei Vera előadásában szerepelt az Aranylemezek című műsorban, szintén a Dankó Rádióban.
Tölgyi Kriszta szerkesztő-műsorvezető korábban hosszabb ideig az Az a szép című programot vezette, és ennek keretében Kemény Egon zeneszerzőről emlékműsort készített.