KEMÉNY EGON SIKER-FILMJE A "FŰSZER ÉS CSEMEGE"A DUNA TELEVÍZIÓBAN

Médiaklikk: 120 éve született Jávor Pál – ikonikus filmjeivel tisztelgünk a színészóriás előtt a Dunán.
Jávor Pál születésének 120. évfordulója alkalmából a Duna Televízió 2022. február 13-án, vasárnap, majd a Duna World február 14-én ismét műsorra tűzte Kemény Egon zeneszerző hangosfilmjét. Csathó Kálmán: "Egy régi bolt története" című regénye sikerét a Vígszínház-beli előadások ismételték meg, majd Ráthonyi Ákos rendezésével készült el a mozi-változat. A parádés szereposztás mellett a film valamennyi alkotója neves művész volt (vagy lett, itt említem meg Ranódy László rendező nevét), hozzájuk Kemény Egont kérték fel zeneszerzőnek.
Kemény Egon 1933-ban a "Rákóczi induló" című hangosfilm zenei vezetőjeként tért haza Berlinből Budapestre. 1936-ban nagy feltűnést keltett a „Szomorú csütörtök – víg vasárnap” hangosfilm-szkeccs újdonság, főszerepben Pataky Jenő és Gombaszögi Ella, Kemény Egon-Harmath Imre betétdalával: "Légy életem és halálom". A "Fűszer és csemege" volt első teljes zeneszerzői munkája, amelyet nem követett több. Ennek oka ismeretlen. A filmet 1939-ben forgatták és 1940. január 29-én mutatták be. Érdekes egybeesés Jávor Pál 38. születésnapjával (január 31.). Kemény Egon ebben az időben, 1934-től elsősorban a magyar rádió felkéréseinek tett eleget, továbbá számos magyar hangosfilmet hangszerelt és ezek betétdalait neve feltűntetésével (vagy zeneszerző kollégáival megállapodva, anélkül) kottafüzetekben is megjelentették. Egyik legismertebb a "Nem élhetek muzsikaszó nélkül" című Jávor Pál-film (1936).
A "Fűszer és csemege" zenéje nagy sikert aratott, a film minden addigi nézőszám-rekordot megdöntött! A Décsi Filmszínház (Budapest, VI. Teréz körút 30.) az előkelő, elsőhetes premiermozi mutatta be, és műsorváltoztatással versengtek érte a többiek. Számos korabeli újságcikk méltatta a "Fűszer és csemege" szereplőit és alkotóit, a fiatal Kemény Egon zeneszerzőt is kiemelve.
Két betétdalát "Rendez-vous -t kérek" és "Mire vársz" – verseiket is Kemény Egon írta – Rózsavölgyi és Társa kottafüzetben jelentette meg, és gramofonfelvételen is megörökítették.
A "Fűszer és csemege" a legnépszerűbb magyar filmek egyike volt, nagy sajtóvisszhangját közönségsiker követte. Évtizedek után bukkant fel a Magyar Televízióban az utolsó, a megmaradt kópia, amelyet restaurálva azóta már többször vetítettek. Népszerűsége nem kopott el!